Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Wątek: Trening Skutecznego Rodzica a Non Violence Comunnication

Zaangażowana

Trening Skutecznego Rodzica a Non Violence Comunnication

Byłam cztery dni na Treningu Skutecznego Rodzica. W sumie 24 godziny. Prowadziła go certyfikowana Trenerka. Propagatorka TSR i metod gordonowskich w Polsce. Piszę na gorąco, przed sekundą weszłam do domu. Na razie jedną rzecz. Może potem dopiszę więcej jak mi opadną emocję.

Czy to są założenia Thomasa Gorodona czy tylko prowadzącej? Czy wy widzicie różnice w poniższych zdaniach ?

1. Widzę że jesteś zła.
    2. Wygląda na to że się złościsz.

Było nas 9 osób. Część miała styczność z NVC albo czynnie praktykuje. Każde nasze zdanie zaczynające się od "Widzę...." było bardzo negowane. Mamy wyrzucić że swojego słownika słowo "Widzę" jeżeli pracujemy według Gordona.

Wpadła po uszy Awatar jul
    Ja to widzę głównie między zła a zloscisz się, bo zła ma niefajna dwuznacznosc w sobie. Ale to rzecz poboczna względem Twojego pytania, dalej jednak się nie będę odzywać, bo coraz bardziej rośnie we mnie przekonanie, że się nie znam.

wysłane z telefonu
    Jasiek - córka najpierwsza (I 2009) - syn średni (VIII 2010) - syn mniejszy (II 2013)

Moderator Awatar Agulinka
    Mnie w ogólęv"widzę" nie przekonuje. Widze - obserwacja. nie mogę widzieć że jesteś zła. Mogę widzieć że rzucasz talerzami, że krzyczysz, ale nie widzę złości, tylko zachowania. "Moja" trenerka nvc na to tez naszą uwagę zwracała.
    mama Marty (10.2011), Miriam (12.2014) i Elżbiety (11.2016)

Zaangażowana
    czyli trenerka NVC mówi "Zrób zdjęcie tego zachowania" ? "Zachowanie to coś co widać na zdjęciu"

Zamotana na amen Awatar Mayka1981
    Zły to jest wilk

Ją przez NVC się prześlizguję intuicyjnie (o ile...) ale pamiętam jak Magda Sensor mi kiedyś powiedziała, żebym wyrzuciła "widzę" i po prostu pytała rozmówcy np "jesteś zdenerwowany?"

Edit ale a propozycję 1 postu prędzej użyłabym pierwszego sformułowania niż drugiego. Ale to ja, bo mam w głowie, że wygląda to się oczyma :P
    Ostatnio edytowane przez Mayka1981 ; 06-12-2015 o 20:33

Pasjonatka
    Widzę, że - jest bardzo definitywne i deklaruje 100% pewność "widzącego" co do uczucia, które u drugiej strony buzuje. A przecież nie mamy pewności prawda?
    Wygląda na to, że - to daje pole do poprawy ewentualnej pomyłki obserwacyjnej. JEst łągodniejsze i życzliwsze.
    moje córki - Zosia 2006, Dorotka 2009, Hania 2013

Zamotana na amen Awatar ita
    Cytat Zamieszczone przez morfffina Zobacz posta
    czyli trenerka NVC mówi "Zrób zdjęcie tego zachowania" ? "Zachowanie to coś co widać na zdjęciu"
    Metaforycznie oczywiście?
    Zachowanie widać. Emocji/uczuć nie zawsze widać.

Ale zachowanie nie zawsze jest oczywiste. Ot, sytuacja z wczoraj. 3 rodzeństwa + moja córka. Najstarszy z młodszą się kłócą. On się drze, zachowuje agresywnie (wobec matki akurat), a moja córka się kitra najpierw w szafie, a potem w kącie szuka czegoś. Jako że ją znam to wiedziałam, że to próba poradzenia sobie z tym, że sobie średnio radzi z emocjami najstarszego z rodzeństwa. Jak bym zrobiła "zdjęcie" i pokazała to ktoś mógłby pomyśleć, że się bawi albo czegoś szuka.
    inaczej: franada

mąż 06.09 córka 01.13

Moderator Awatar Agulinka
    No bo to widać. Nie widzisz jej emocji, tylko je odgadujesz na podstawie dotychczasowych doświadczeń. Równie dobrze mogła być tak zaaferowana szukaniem jakiegoś zagubionego skarbu, że nie zwróciła uwagi na aferę. Ale nie dowiesz się póki nie zapytasz. I też trudniej zapytać używając słowa "widze" bo ono jest twierdzące. IMO w nvc też to użycie słowa widzę jest ma cenzurowanym.
    mama Marty (10.2011), Miriam (12.2014) i Elżbiety (11.2016)

Zaangażowana
    Dziękuję moje skarbnice

Moderator Awatar Martulec
    Gwoli ścisłości, "widzę" w NVC można używać ale raczej nie wtedy kiedy mówisz o czymś co może podlegać dyskusji.
    Tzn jak komuś powiesz - widzę ze się złościsz, to on może odpowiedzieć - wcale się nie złoszczę. I zapętla się rozmowa na tym czy się faktycznie złości. NAtomiast jak powiesz widzę że masz zmarszczone brwi i rzucasz zabawkami, to tak, można użyć CZyli w tzw pierwszym kroku, obserwacji można używać, widzę, słyszę itd.
    Gluś, 09/2012

Zaangażowana
    Byłam na fajnym warsztacie. Było tam takie ćwiczenie:
    Siadam naprzeciw współcwiczacego i uzupelniam następujące zdania:
    "Kiedy na Ciebie patrzę widzę...."
    "Kiedy na Ciebie patrzę myślę..."
    "kiedy na Ciebie patrzę czuję..."

Sami byliśmy zdziwieni co pisaliśmy. Stwierdzenia typu "Widzę głębię", "widzę dobre serce", "czuję że zostaniemy przyjaciółmi" były na pierwszy rzut oka poprawne.
    Prowadzący powiedział że nakładamy nasze myśli i opinię na rzeczywistość. Widzę uśmiechniętą blondynkę, nie jej dobre serce. Czuję strach albo spokój. Cała reszta to moje myśli i opinie - domysły.

Uprawnienia umieszczania postów