Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: 3 lata, 4 miesiące i nowy kryzys przedszkolny

Pasjonatka Awatar Ronja

3 lata, 4 miesiące i nowy kryzys przedszkolny

Do przedszkola poszedł we wrześniu, mając niecałe 3 lata i półtoraroczny staż żłobkowy. Na początku - przez jakieś 4-6 tygodni - bywało naprawdę trudno. Nie chciał zostawać, wchodzić do sali, rozstać się z mamą. W końcu polubił przedszkole, znalazł dobrych kolegów i ulubione zabawki i zabawy, i sam biegł do sali. Po chorobie jeszcze chętniej szedł do przedszkola, bo był znudzony.

Od mniej więcej miesiąca narasta kryzys. W piątek wieczorem chodzi po domu i śpiewa "sobota, sobota!". Każdy dzień zaczyna od pytania, jaki to dzień tygodnia, i złości się, gdy jest to dzień roboczy. Ogłasza przy wychodzeniu, że nie będzie się ubierał, bo nie chce iść do przedszkola, tylko cały dzień być w domu. (Ciekawostka: na dwór też nie za bardzo chce wychodzić, twierdząc, że woli "zostać w domu na zawsze"). W przedszkolu trzyma się mojej nogi i mówi, że mam nie iść do pracy. Jest coraz trudniej go tam zostawić. Dziś płakał po moim wyjściu parę minut, słyszałam przez okno Zwierzał się pluszakowi, że przedszkole to jest "takie miejsce, w którym się zostaje zupełnie samemu". Po moich podpytywaniach przyznał, że owszem, są ciocie i inne przedszkolaki, ale jest się zupełnie samemu.
    Zaczęło się to mniej więcej w tym samym momencie, kiedy przy odbieraniu z przedszkola zaczął rzucać się na mnie ze złością i krzyczeć, że miał przyjść tata (który przychodzi po niego 2-3 razy w tygodniu, przyprowadzam zawsze ja, odbieramy na zmianę). Mam wrażenie, że to jakieś wyładowanie emocji.

No i teraz: czy to jest taki etap do przeczekania, czy może coś się dzieje? Jak mu pomóc?

W przedszkolu jest IMO spoko. Chodzą tam też córeczki jednej z forumek. Nie sądzę, żeby to była kwestia czegoś, co się tam dzieje.

Junior Admin Awatar Kasia.234
    Etap, choć trudny, i dla dziecka, i dla rodzica. Przerabiam właśnie po raz drugi. Z moich obserwacji - to taki czas, kiedy dziecko już nasyciło się "nowością" przedszkola, innych dzieci, pań, zabaw i zabawek i zaczyna się trochę nudzić, a trochę zdaje sobie sprawę, że trzeba tak chodzić przez cały tydzień, cały czas. Mija, jednym szybciej, innym później.
    Grześ 2009 Agatka 2012

Moderator Awatar ania
    Ronju, a rozmawiałaś z paniami w przedszkolu? Może one mają jakiś pomysł, co mogło być przyczyną; albo podrzucą Ci pomysł, jak pomóc Witkowi przez ten etap przejść?
    ['] 07.2008
    Dotka 06.2010
    Agutka 07.2013
    Katka 08.2017

Pasjonatka Awatar Ronja
    Cytat Zamieszczone przez ania Zobacz posta
    Ronju, a rozmawiałaś z paniami w przedszkolu? Może one mają jakiś pomysł, co mogło być przyczyną; albo podrzucą Ci pomysł, jak pomóc Witkowi przez ten etap przejść?
    No właśnie nie miałam okazji, bo zawsze gdy jestem w przedszkolu, to jest afera - i rano, i przy odbieraniu...

Zaangażowana Awatar ubyszka
    Może rano albo telefonicznie się umów na rozmowę z którąś z opiekunek? Ja czasami tak robiłam. Prosiłam potem kogoś z obsługi, żeby poprosił panią na korytarz. Mogłam chwilę porozmawiać, zanim młody mnie zobaczył.

U nas też drugi kryzys jakoś przed wakacjami był, jeszcze żłobkowy. Nie mogliśmy znaleźć powodu. Przeszło jakoś po miesiącu, ale był to bardzo długi miesiąc... Ściskam.
    Alek 13 VI 2013 r. i Jerzyk 19 XI 2015 r.

Wpadła po uszy Awatar ZUOuza
    Ronja, przerobiliśmy
    w pewnym momencie było na prawdę ciężko...

przeszło jakoś w styczniu/lutym
    znaczy dalej pyta codziennie czy jest może weekend i czasem coś mu jeszcze odbije, ale nie ma już takich afer

ogólnie te kilka miesięcy przed 4 urodzinami były dla nas baaaaardzo ciężkie... teraz idzie ku lepszemu

więc ja bym powiedziała, że to taki czas, wspierać, uzbroić się w 3 razy tyle cierpliwości co przy 2-latku i przeczekać...

Uprawnienia umieszczania postów