Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24

Wątek: O co cho z Didymosem?

Pasjonatka

O co cho z Didymosem?

Na fb mi zaczęły wyskakiwać jakieś dziwne posty Didymosa o wzorze i nazwie Indio. I niech mnie ktoś oświeci o co chodzi, proszę, bo nie umiem się odnaleźć po tylu latach

Dzięki from the mountain.
    moje córki - Zosia 2006, Dorotka 2009, Hania 2013

Pasjonatka Awatar Ananke
    Didymos zostal oskarzony o uzywanie nazwy Indio, ktore to slowo jest obrazliwa forma nazywania kogos z Ameryki Poludniowej. Didek w efekcie zmieni nazwe Indio na cos innego (chyba jeszcze nie oglosili na jaka). Oskarzono Didymosa takze o zbytnia inspiracje wzorami poludniowo-amerykanskich Indian.

Ja osobiscie juz nie ogarniam. Ludziom sie nudzi chyba.
    A.02.2010 T.06.2012

Pasjonatka Awatar paulina
    To jest teraz didymos prima z tego co kojarzę. Gdzies mimochodem trafiłam na gownoburze dot e. Hoffmann , jej rzekomego rasizmu i tego jak to niewolnicy tkali dla niej chusty a ona zarabiała milijony. Linuschka tez ma jakaś aferę, kokadi tak samo. Za mało własnego życia, za duży dostęp do internetu.
    Kokoszka 12.2010
    Kokos 11.2013
    Fi 3.2016

Pasjonatka
    o matko, jednak ludzie rzeczywiście głupieją hurtowo...

Pasjonatka Awatar gazetka
    Istotnie, okazuje sie ze wszystkie indiofilki to zakłamane rasistki. Ja chetnie przyjmę takie wyrzucone z odraza indio
    Żabka listopad 2013 i Kijanka sierpień 2016

Wpadła po uszy Awatar grazyna
    O matko, a mnie się tak indio podoba, znaczy że rasistką jestem?
    Tymon 15.02.2011 i Antonina 27.07.2015

Zaangażowana Awatar Gavagai
    Wrzuc se "cultural apriopration" tu w wyszukiwarke, na grupach tez. Tematy byly i z reguly konczyly sie gownoburza
    Ysiu, Kajko, Gucio made in Gava, Żona RoobYo, Córka Kraszii, Siostra Ancili i Anuty
    2006, 2013, 2016
    Doradczyni Noszenia ClauWi®

Zamotana na amen
    cultural appropriation przeradza sie w paranoje widze. Niedlugo nie bede miala prawa zjesc curry, bo ublize tym Indusom (uwaga - poprawna nazwa ludzi z Indii), nie bede smiala do tajskiej knajpy isc, pareo nosic? A kysz. Cale szczescie, ze ze mam mieszany zwiazek, to moze na troche egzotyki bede miala pozwolenie :P
    Daniel Ikenna 30.05.2010, Obinna Samuel 18.11.2011, Celestin Ejike 01.08.2014

Pasjonatka
    Nie no, Włosi i nie tylko oni obrażają nas Polaków swoimi zakrętami. Chyba ich do sądu podam...

Zamotana na amen
    Z tym, ze mi sie na serio obilo o uszy, ze ktos mial pretensje, ze osoba nie z tej kultury gotuje sobie w domu curry... Mam tylko cicha nadzieje, ze albo to jakas nieprawdziwa plotka, albo ktos umyslowo nie do konca sprawny wyprodukowal.

Zaangażowana
    Sponsor Chustozlotu 2015

nie znam dokładnie tego przypadku, choć bardzo jest to ciekawe i chętnie poczytam. tak na szybko, ponieważ widzę że dyskusja idzie w jednym kierunku, chciałabym tylko napisać że jest gigantyczna różnica między gotowaniem z przepisów innych nacji a zapożyczeniami z tradycyjnych wzorów innych kultur etnicznych - szczególnie gdy te wzory są wykorzystywane dla celów komercyjnych.

można sobie oczywiście z tego kpić, ale zastanawiające jest to że uważa się że tego "zapożyczenia" mogą jakoś przebiegać tylko w jednym kierunku. większość populacji uważa (albo udaje że uważa) że piratowanie zachodnich wzorów i marek jest złe, jednocześnie nie widząc problemu (ani konieczności jakiegoś finansowego zadośćuczynienia) z dowolnym przetwarzaniem wzorów stworzonych przed przedstawicieli innych kultur. szczególnie tych które i tak poważnie oberwały, były eksploatowane i są.

Zamotana na amen
    Szast, ja nie umniejszam tego aspektu, chcialam pokazac, ze idzie to w dosc smieszne ekstremum, dodatkowo, i takie sa moje obserwacje, najmniej krzycza osoby, ktore mialyby do tego najwieksze prawo, a dosc duzo szumu robia tak zwane srodowiska wojujace, ktore za sowita oplate chetnie przymkna na to oko. Mam na mysli dyskusje o indianskich mokasynach, lapaczach snow i podobnych, ktora juz byla, nie pamietam czy na tym, czy na chustoforum.
    Ja troche sie orientuje w tych tematach, choc IMO dopiero musnelam powierzchnie, chodzi mi o autochtonow w roznych czesciach swiata, sila rzeczy najwiecej wiem o Aborygenach, o Afrykanczykach z niektorych panstw; dopiero wgryzam sie w to, co krol Leopold zrobil Kongijczykom

Pasjonatka
    Szaście, zerknij na fb Didymosa, oni tam wstawili megapodobne wzory tradycyjne z Europy Zachodniej. Indio nie jest moim zdaniem chamskim zapożyczeniem/kopią tradycyjnego splotu diamentowego.

Zamotana na amen
    Bo to krzyczenie o plagiat jest z deka przesadzone. Ostatnio czytalam bloga mix aborygenki i ona niosła przesłanie, ze ona owszem, nosi dzieci zgodnie z tradycja, a jak ktos kupuje chustę, nie daj boze droga, a juz modna to dno den i niech sie wstydzi, ze nosi. Ogolnie po lekturze mialo sie wrazenie, ze biali to jakies glupie śmiecie co do jednej sztuki. Rozumiem skad sie to bierze, ale nie zgadzam sie n an pogardę z zadnej strony.

Jest mnostwo wzorow dyskusyjnie podobnych.

Moderator Awatar Amparo
    Będzie przejaskrawienie.
    Czy ja mogę kupować ołówki z wzorami opolskimi i kaszubskimi i cieszyć się tym, że są po prostu ładne? Czy zostają mi tylko wzory łowickie, bo to najbliżej? Tak, ktoś na tych ołówkach zarabia.
    Chyba bliżej mi do tego, by uważać wzory ludowe z różnych stron świata za ogólnoludzką "własność" i do cieszenia się, że nie giną, że nadal jest dla nich w dzisiejszym świecie miejsce. Nie, nie znam się na kolonializmie, ale tacy polscy chłopi byli faktycznie niewolnikami...
    Bartek, 3.04.2009

Pasjonatka
    Cytat Zamieszczone przez Amparo Zobacz posta
    Będzie przejaskrawienie.
    Czy ja mogę kupować ołówki z wzorami opolskimi i kaszubskimi i cieszyć się tym, że są po prostu ładne? Czy zostają mi tylko wzory łowickie, bo to najbliżej? Tak, ktoś na tych ołówkach zarabia.
    Chyba bliżej mi do tego, by uważać wzory ludowe z różnych stron świata za ogólnoludzką "własność" i do cieszenia się, że nie giną, że nadal jest dla nich w dzisiejszym świecie miejsce. Nie, nie znam się na kolonializmie, ale tacy polscy chłopi byli faktycznie niewolnikami...
    Podoba mi się porównanie.

I za głupia chyba jestem na te rozważania o culture appropriation, bo wychodzę z założenia, że jeśli czerpanie z czyjejś kultury wynika z podziwu dla jej wytworow I szacunku dla twórców, to nie jest złe.
    Dodatkowo, czasem symultanicznie powstawały w oddalonych od siebie cywilizacjach dzieła podobne, więc precyzyjne dopasowanie obecnie inspirowanych przedmiotów jest trudne. Plus dopisywanie rasistowskich podstaw do wykorzystywania wzorów kulturowych jest naprawdę słabe.

Pasjonatka
    A dla mnie najgorsze jest to ze firmy takie jak didek z powodów PR -u i politycznej poprawności biją się w pierś i przepraszają. To wyksztalca złe wzorce.
    Amparo, w punkt.

Zamotana na amen
    Trzy ostatnie posty 10/10. Kajanie sie Didka wzmaga jeszcze absurd poprawnosci politycznej. Naprawde chcemy, zeby zaczac nazywac niskich wysokimi inaczej, czarnych bialymi inaczej i tak dalej?
    Coz z tego, ze w Szwecji jest wszem i wobec rownouprawnienie jak przemoc domowa wobec kobiet ma sie dobrze, tylko zeszla do podziemia gleboko i przybrala wyrafinowane formy? Sorry, ze juz mi mozg lata w rozne strony, ale wiecie o co mi chodzi.
    Od zlej strony zabiera sie za appropriation, za zadoscuczynienia, za cokolwiek, od latwiejszej, ale zlej.

Zaangażowana Awatar Alien
    Absurd dla mnie. Językiem ojczystym firmy Didymos jest niemiecki a w nim indio nie ma znaczenia obraźliwego. Co innego jakby robili chusty stricte na tamten rynek. Wtedy można dopasowywać nazwę do języka odbiorców. Ktoraś marka aut to robiła na pewno. Ale burza że ktośtam w Niemczech nie wie że w takim to a takim języku słowo indio jest obraźliwe?
    Jako Polacy powinniśmi się obrazić za żarówki Osram, biustonosz Curvy Kate czy słowo polish pisane z małej litery a nie oznaczające narodowości.
    Zróbmy protest. Niech Anglicy wymyślą inne słowo niż polish bo my się czujemy obrażeni.
    Imo trochę dystansu trzeba mieć a w tym proteście tego zabrakło.
    Kuba VIII 2011 i Paweł VIII 2014

Zamotana na amen
    Alien, zapomnialas o pianinach Calisia, co u Skandynawow oznacza kalesony :P
    W ogole Kalisz jako miasto powinien sie obrazic, bo to przeciez ich nazwa w staropolskim.

A my Polacy powinnismy bojkotowac indio glut

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów