Strona 1 z 7 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 139

Wątek: Robimy wielkie bańki mydlane!

Początkująca Awatar samasia

Robimy wielkie bańki mydlane!

Od jakiegoś czasu chodziły mi po głowie megabańki mydlane Więc w końcu zrobiłam internetowy research, spróbowałam i... efekt niemal zwalił mnie z nóg Nie mogłam się oderwać od tych baniek! Może kogoś zainspiruję do takiej zabawy w weekend?

Do tej pory przetestowałam dwa przepisy: jeden ze skrobią kukurydzianą/ziemniaczaną, a drugi z gumą guar. Ten pierwszy zawiera łatwiej dostępne składniki (dlatego od niego zaczęłam), ale drugi daje bez wątpienia większe, bardziej wytrzymałe bańki, a do tego - już po przygotowaniu - jest łatwiejszy w obsłudze.

Podstawą do obu jest płyn do naczyń. Po przejrzeniu różnych bańkowych stron internetowych i wymianie maili z administratorem forum wielbicieli baniek mydlanych (jest takie!), dowiedziałam się, że jedynymi uznawanymi za skuteczne płynami do naczyń są: Fairy jabłkowy, Fairy cytrynowy albo Fairy professional (ale to można kupić chyba tylko w dużych baniakach na allegro, więc odpada). Ja użyłam zwykłego cytrynowego. Uwaga: Podobno Fairy "2x gęstszy" nie daje dobrych rezultatów.

Bańki podobno wychodzą najlepiej, kiedy jest duża wilgotność. Najgorszym wrogiem baniek jest jednak wiatr.

Bańki ze skrobią kukurydzianą/ziemniaczaną

Przepis wzięłam stąd: http://happyhooligans.ca/homemade-giant-bubbles/, uwielbiany przez Amerykanów płyn Dawn zamieniamy oczywiście na Fairy.

6 szklanek wody,
    pół szklanki Fairy cytrynowego lub jabłkowego
    pół szklanki skrobi kukurydzianej, ewentualnie ziemniaczanej*
    łyżka proszku do pieczenia**
    łyżka gliceryny***

* Z dotychczasowych testów wynika, że skrobia kukurydziana chyba sprawdza się lepiej. Wolniej opada na dno, więc nie trzeba tak często mieszać. Można ją znaleźć w dziale bezglutenowym/ze zdrową żywnością.

** Podobno amerykański proszek do pieczenia różni się od polskiego składem, ale ja użyłam polskiego, mówi się trudno.

*** Gliceryna: z apteki, 86%.

Mieszamy wodę ze skrobią i dodajemy resztę składników. Płyn musi odstać co najmniej godzinę, można go tylko od czasu do czasu zamieszać. No i staramy się w trakcie bańkowania nie robić za dużo piany, a jednocześnie pilnujemy, żeby skrobia nie opadła na dno. Jak pojawi się glut, trzeba go rozmieszać. Na początku bańki szybko pękają, ale z czasem wychodzą coraz piękniejsze.

I efekt:

Bańki z gumą guar
    Przepis dostałam od admina forum baniek.pl (http://baniek.pl/showthread.php?tid=374), więc zaufałam mu w ciemno - i słusznie! Płynu nie trzeba co chwilę mieszać, a bańki wychodzą duże i wytrzymałe.

Przepis na ~1 litr płynu:
    Dużo praktyczniej (od strony wygody wykonania płynu) jest robić od razu 4 litry.

Składniki:
    Fairy Jabłkowy - 80 ml, lub Professional 50 ml*
    Guma guar - 1,5g
    Soda oczyszczona - 1g
    Kwas cytrynowy - 0.5g
    Alkohol izopropylowy cz.d.a. - 5-10 ml (może być też czysta wódka) - alkohol doskonale rozmiesza Gumę Guar, która nie lubi się bezpośrednio łączyć z wodą.

* Ja użyłam cytrynowego.

Wykonanie płynu:
    Do 0,3 litrowego pojemnika wsypujemy odważoną gumę guar i sodę oczyszczoną. Całość zalewamy (5-10ml) alkoholem izopropylowym lub wódką. Powstałą "papkę" intensywnie mieszamy przez 10-15 sekund a następnie dolewamy stopniowo letniej wody, intensywnie mieszając.
    Jak roztwór stanie się wyraźnie gęściejszy przelewamy go do dużego pojemnika i jeżeli mamy mieszalnik - uruchamiamy go teraz.
    Dolewamy stopniowo wodę do pełnego litra - mieszając.
    Po 10 minutach mieszania dodajemy Fairy oraz kwas cytrynowy.
    Całość pozostawiamy w mieszalniku aż konsystencja będzie jednorodna i pozbawiona grudek.

Video, jak zrobić:
    http://www.youtube.com/watch?feature=pla...FXe_WAk5GQ

Na filmie pan ma mieszalnik magnetyczny, ale można oczywiście całość normalnie wymieszać ręcznie łyżką, tyle że jest więcej zabawy.
    UWAGA! - Proszę pod żadnym pozorem nie mieszać płynu mikserem bo płyn będzie do wywalenia. Wiązania polimerów sa bardzo delikatne i łopaty miksera je zwyczajnie rozwalają. To najczęstszy błąd początkujących, którzy nie mają bladego pojęcia, dlaczego ich płyn nie działa.

Wykonanie płynu jest naprawdę łatwe, guma guar bez problemu rozpuściła się w alkoholu izopropylowym (nie wiem, jak będzie z wódką). Zrobiłam 2 litry, używając zwykłej wagi kuchennej z dokładnością do 1 g, więc nie byłam do końca pewna proporcji, ale wyszło Następnym razem chyba rzeczywiście zrobię od razu 4 l. Po wlaniu wszystkiego do miski po prostu przez dziesięć minut siedziałam i delikatnie mieszałam płyn łyżką.

Efekty (zrobione z większej pętli niż na poprzednich zdjęciach, stąd różnica w średnicy baniek):

I dzielone:

Sprzęt do bańkowania:

Można zacząć od dwóch rurek do picia, przez które przewlekamy włóczkę (instrukcja tu). Minus jest taki, że wielkich baniek z tego nie będzie (te z gumą guar, nie wiedzieć czemu, pękały od razu), a my musimy cały czas maczać ręce w płynie, co nie jest szczególnie przyjemne, szczególnie jeśli jesteśmy w terenie i nie mamy dostępu do wody.

Lepsza jest pętla, której chałupniczą wersję jest bardzo łatwo zrobić. Wystarczą dwa patyki, gruba włóczka lub sznurek (dyskusja o tym, jaki sznurek najlepszy, na forum bańkowym, o tu), coś do obciążenia sznurka (u mnie metalowa nakrętka) i jakieś pętelki na końcu patyków, przez które można przewlec sznurek (haczyki pewnie najlepsze, ale nie miałam. Może jakieś druciki?) Fotoinstrukcja do takiej pętli tu. Plusy: nie trzeba maczać rąk w wodzie i, używając odpowiednio długiego sznurka, robić naprawdę wielkie banie.

To jak? Robimy bańki?
    Ostatnio edytowane przez samasia ; 28-07-2014 o 10:32
    Zosia 2013.03 i Tymek 2016.05

Moderator Awatar okoani
    Rewelacja! A nie wolałabyś by ten wątek był tutaj: http://wolnechusty.pl/forumdisplay.p...9-Co-Gdzie-Jak ?

P.S. Córa zobaczyła przez ramię i teraz wyje "chce bańki, daj mi bańki"
    wiosenna córa (2011) i zimowa córa (2014)

Zastanawiałam się nad tym, ale myślałam, że rodzicielstwo przez zabawę to bardziej takie kwestie terapeutyczne, rozwiązywanie problemów, nawiązywanie więzi Ale jeśli uważacie, że bardziej pasuje tam, to nie mam nic przeciwko

Przy pierwszej próbie (średnio udanej) robiłam te bańki w parku i kiedy skończyłam, dzieci, które mnie obserwowały, popłakały się ;P Więc ostrzegam lojalnie

Zaangażowana Awatar hanti
    rewelacja, może jutro uda mi się kupić skrobię kukurydzianą

Moderator Awatar cynthia
    myśmy też się wkręcili. zrobiłam mega nieprofesjonalne kijki i robimy na płynie kupnym ^^ ale jak TAKI można zrobić samemu!!! czad!!! będę próbowała!

Doradca Noszenia Clauwi®
    Stowarzyszenie "Poznań w chuście"

Zaciekawiona Awatar Skakanka
    Super, muszę wypróbować, dzięki :-) już widzę tą radość (czy tę radość?) :-)

W kuchni skrobia kukurydziana i ziemniaczana sa praktycznie zamienne, ale gosciu od baniek mowil, ze w przypadku baniek to niekoniecznie sie sprawdzi. W kazdym razie ja nastepnym razem sprobuje z ziemniaczana, zobaczymy.

Tę radość

Zaangażowana Awatar Inka
    Cytat Zamieszczone przez hanti Zobacz posta
    rewelacja, może jutro uda mi się kupić skrobię kukurydzianą
    Uzyj ziemniaczanej to to samo.
    Juz wiem co bede jutro robic
    A.listopadowy chlopak 2012

Pasjonatka Awatar just
    ooo, super, dzieki za przepis, bo właśnie miałam w planie na wieczór guglanie bańkogennych płynów do mycia naczyń.

ach, bedę krolową placu zabaw jutro!

ps. a tu jeszcze kila sugestii, czego mozna uzyć do dmuchania baniek, oraz przepis, który zawiera tylko wodę, płyn i glicerynę.
    http://onecharmingparty.com/category/bubble-party/
    Ostatnio edytowane przez just ; 18-07-2014 o 22:22

Tylko w trakcie trzeba pamietac, zeby co jakis czas zamieszac, bo skrobia opada na dno, jak w kisielu.

Pasjonatka Awatar Melissa
    o rany, jakie fantastyczne!

Pasjonatka Awatar Nima
    rewelacja!!! chyba tez sprobuję
    Żona i Mąż - 01.10.2011 = Nina - 04.01.2013
    Moja druga miłość -- Salsa -- jeszcze kiedyś do ciebie wrócę

Czasem sprawdzam forum w TV i ciężko mi wtedy odpisać, uprasza się o wyrozumiałość

Chwyciła bakcyla Awatar pata79
    Mój mąż zna przepis z żelem do włosów, tylko musi zawierać karbomer

Zaangażowana Awatar hanti
    coś czuję że jutro mamy ogólnoforumowy dzień baniek :P

Zaangażowana
    Sponsor Chustozlotu 2015
    Awatar Tasia
    no to się mi lista zakupów na jutro wydłużyła dzięki samasia
    Tadzio 6.X.2012 i Munio 4.08.2014

Chwyciła bakcyla Awatar kks
    ale super!!! samasia, dzięki
    a w którym parku robiłaś, hm?? może cię kiedyś podpatrzymy? my z woli, więc jest szansa

Zaangażowana Awatar Inka
    ja zrobilam ale cos za szybko mi pekaja
    A.listopadowy chlopak 2012

Może nie dałaś im odstać, tego nie dopisałam (zaraz uzupełnię), a jest w przepisie pod linkiem: płyn powinien postać przynajmniej godzinę, można go czasem ewentualnie zamieszać. Daj znać! I pamiętaj o zamieszaniu co jakiś czas trakcie robienia baniek, jak poczujesz, że na dnie pojemnika robi się glut ze skrobi
    Bardzo ważny jest też ten płyn do naczyń. Próbowałam z innym i było bardzo słabiutko, jedna na dziesięć się udawała, a i to były takie mizeroty.

Aha, i to jest jak z naleśnikami: pierwsza bańka (albo nawet pierwszych kilka) zawsze nie wychodzi.

Może też jakieś znaczenie ma użyty sznurek, chociaż podejrzewam, że przy takich amatorskich bańkach raczej wszystko jedno. Ja użyłam bardzo grubej włóczki. Na forum bańkowym pisali coś o bandażach i sznurkach, ale się nie wczytałam (http://baniek.pl/showthread.php?tid=354).

Też widziałam przepis z żelem do włosów, ale najbardziej mnie rozśmieszyły te, które zalecały użycie żelu intymnego (np. Durex). W przepisach zagranicznych pisali o lubrykancie J-Lube, zaczęłam go googlać, to trafiłam na jakieś strony o fistingu

Cytat Zamieszczone przez kks Zobacz posta
    ale super!!! samasia, dzięki
    a w którym parku robiłaś, hm?? może cię kiedyś podpatrzymy? my z woli, więc jest szansa
    W Parku Górczewska Nie mogę się doczekać, żeby wybrać się tam z tą nową miksturą, ale będzie się działo!
    Ostatnio edytowane przez samasia ; 19-07-2014 o 12:53

Wpadła po uszy Awatar Albertyna
    W zeszłym roku robiłam takie wielkie bańki, ale sprzęt dostałam i tyle wiedziałam, że musi być płyn Fairy, niestetu pan nie zdradził reszty przepisu i nie dałam rady tego powtórzyć, tak że dziękuję za ten watek!
    Doradca Noszenia ClauWi, zamotana na punkcie chust eko-Mama Niuni, tolerancyjna wegetarianka

I jak tam? Ktoś zrobił? Inka, płyn się poprawił, jak odstał?

EDIT PATI: Moje dzieci to fani baniek. Dzięki za przepis, wypróbujemy
    Ostatnio edytowane przez samasia ; 20-07-2014 o 10:42

Strona 1 z 7 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów