Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18

Wątek: NVC dla początkujących

Moderator Awatar Martulec

NVC dla początkujących

NVC – Nonviolent Communication.
    Po polsku zwane Porozumieniem Bez Przemocy, Empatycznym Porozumieniem, Językiem Serca jest to sposób porozumiewania się opracowany przez M. B. Rosenberga.
    Dialog w duchu NVC modelowo składa z czterech kroków.
    1. Opis sytuacji
    2. Uczucia
    3. Potrzeby
    4. Prośba

Owe cztery kroki to narzędzia do budowania kontaktu, wg Marshalla są one łódką, którą płyniemy do osoby, z którą chcemy zbudować kontakt. Te cztery kroki możemy wyrażać poprzez szczerość (wyrażanie siebie), lub empatię do drugiej osoby.
    Bardzo istotne w NVC są intencje – że interlokutor mnie interesuje, jest dla mnie ważny.

Ad 1. Opis sytuacji
    W tym kroku ważne jest by przy opisie sytuacji wyzbyć się ocen, wielkich kwantyfikatorów, własnych domysłów, interpretacji czy przypuszczeń itd.
    Dobrym kryterium jest ocenienie czy komunikat który wyrażam przybliża mnie do rozmówcy czy nie.
    Dobra obserwacja to taka, z którą druga osoba nie będzie polemizowała np.:
    Osoba A: kiedy biegniesz,
    Osoba B: Ja nie biegnę, ja idę szybko
    W powyżej przytoczonej sytuacji istnieje ryzyko, że osoby nie dojdą do porozumienia, bo będą się kłócić czy Osoba B biegła czy szła szybko, i nawet nie dojdzie do kolejnych kroków dialogu. Dlatego warto uwspólnić obszar rozmowy, w podanym przykładzie można powiedzieć:
    Osoba A: kiedy idziesz takim tempem…

Przykłady:
    Mój szef mną manipuluje, – (co konkretnie się wydarzyło?) Umówiłam się z szefem na dwa projekty a on mi dał trzy
    Jestem za gruba – Ostatnio przytyłam 3 kg

Ad 2. Uczucia
    Ważne jest by odróżnić uczucia od uczuć rzekomych czy tez myśli, ogromne znaczenie ma używanie w komunikacie „ja”, tzn. czuję radość, czuję smutek, czuję złość itd. zamiast: ty mnie denerwujesz, ty mnie złościsz itd
    Uczucia rzekome to takie, które można nazwać myślami w masce uczuć, np.: czuję się lekceważona. Jest to raczej interpretacja sytuacji, ocena działań drugiej osoby i zrzucenie na nią odpowiedzialności za nasze samopoczucie. W tym przypadku raczej odczuwa się złość czy smutek, bo działania drugiej osoby interpretuje się jako zamierzone lekceważenie.
    Uczucia są sygnałem, że jakaś nasza potrzeba domaga się zaspokojenia, lub właśnie została zaspokojona.

Ad 3. Potrzeby
    Clou metody, potrzeby są uniwersalne dla wszystkich ludzi. Ważne jest dotarcie do własnych potrzeb, by je spełnić, w taki sposób by uszanować siebie i innych.
    Istotne jest rozróżnienie potrzeb od strategii ich zaspokajania. Np. wspólna wszystkim będzie potrzeba odpoczynku, u jednych strategią zaspokojenia tej potrzeby będzie wyjście do kina, u innych jazda na rowerze.
    Identyfikacja potrzeb obu stron dialogu pozwala znaleźć rozwiązania zaspokajające potrzeby każdej z nich.
    Niezaspokojona potrzeby wywołują w nas nieprzyjemne uczucia, zaspokojone – przyjemne.
    Potrzeby są niezależne od kultury, czasu czy miejsca, dodatkowo sami jesteśmy odpowiedzialni za ich zaspokojenie.

Ad 4. Prośby.

Prośby to inaczej strategie zaspokojenia danej potrzeby, które kierujemy do drugiej osoby.
    Należy odróżnić prośby od żądań – tzn. dać osobie, którą o coś prosimy prawo do odmowy, nie wyciągając z tego konsekwencji.
    Prośba powinna być sformułowana w zgodzie z naszymi potrzebami, być konkretna (co konkretnie tu i teraz dana osoba może dla nas zrobić).

Żyrafa - symbol NVC – ze względu na fakt że żyrafa jest zwierzęciem o największym sercu., a długa szyja daje jej dystans i perspektywę. Potrafi włączyć do rozmowy swoje uczucia i potrzeby, nie szuka, nie forsuje konkretnych rozwiązań, w pierwszym rzędzie chodzi jej o spotkanie z drugim człowiekiem. Bierze odpowiedzialność za własne uczucia i spełnianie własnych potrzeb. Operuje językiem empatycznym, stosując 4 kroki komunikacji.

Szakal – symbol komunikacji posługującej się ocenami i interpretacją. Szakal „ma patent naprawdę”, nie słucha zdania drugiej osoby, forsuje rozwiązania, stosuje w relacjach kary i nagrody, przyczyn swoich odczuć doszukuje się w działaniach drugiej osoby i zrzuca na nią za to odpowiedzialność, wyraża żądania wobec drugiej osoby, często używa słów „musisz”, „powinieneś”, operuje uczuciami rzekomymi.

Dwie ścieżki komunikacji:

Ścieżka szczerości
    Tą ścieżką podążamy gdy wyrażamy własne uczucia i potrzeby.
    Kiedy widzę/słyszę (OBSERWACJA), to czuję (UCZUCIE), bo potrzebuję (POTRZEBA) i w związku z tym czy możesz (PROŚBA).
    Np. Zamiast: "Synu, za głośna ta muzyka" - "Gdy słyszę muzykę o takim natężeniu dźwięku, to czuję złość, bo potrzebuję odpoczynku, czy mógłbyś na następne 30 minut wyłączyć muzykę?"

Ścieżka empatii.
    Tą ścieżka podążamy gdy wczuwamy się w uczucia drugiej osoby. Jest to reakcja na komunikat jaki otrzymujemy od kogoś.
    "Czy kiedy mówisz że (CYTAT), to czujesz (UCZUCIE) bo potrzebujesz (POTRZEBA)?"
    Np.
    Osoba A: Znów rozlałeś sok na podłogę.
    Osoba B: Kiedy mówisz że znów rozlałem sok to czujesz złość, bo potrzebujesz ładu i porządku?

A teraz jeszcze lista potrzeb, wspólnych wszystkim ludziom:
    https://drive.google.com/file/d/0B4-...it?usp=sharing
    Oraz lista uczuć
    https://drive.google.com/file/d/0B4-...it?usp=sharing
    Ostatnio edytowane przez Martulec ; 07-09-2014 o 16:12
    Gluś, 09/2012

zapraszam do lektury, to jest bardzo skrótowo ale chętnie w miarę możliwości i wiedzy odpowiem na pytania i wątpliwości
    Gluś, 09/2012

Początkująca Awatar hypnozis
    A możesz polecić jakąś lekture na ww. temat? Dla mnie to akurat baaardzo na czasie

Cytat Zamieszczone przez hypnozis Zobacz posta
    A możesz polecić jakąś lekture na ww. temat? Dla mnie to akurat baaardzo na czasie
    http://wolnechusty.pl/showthread.php?43-Literatura

tutaj będzie uzupełniana lista w pierwszym poście
    Gluś, 09/2012

Wpadła po uszy Awatar Magenta
    Szczerze i z reka na sercu pierwszy raz o tym czytam i czuje, ze to bedzie moj ulubiony watek :-)

Pasjonatka Awatar Nima
    ja też chyba będę tu częstym gosciem...
    Żona i Mąż - 01.10.2011 = Nina - 04.01.2013
    Moja druga miłość -- Salsa -- jeszcze kiedyś do ciebie wrócę

Czasem sprawdzam forum w TV i ciężko mi wtedy odpisać, uprasza się o wyrozumiałość

Moderator Awatar Lav
    Dzięki Martulcu!:love_heart:
    Czytam, zaczynam myślowy przewrót kopernikański, ale dopiero teraz połączyłam tajemniczy skrót NVC z Porozumieniem Bez Przemocy :P

Dzięki!

!!! Chustowa mesimarjowa aukcja dla zdrowia!!!

Pasjonatka Awatar dirk
    Jestem dramatycznie kiepska w czytaniu wszelkich teorii, ale wiem, że kiedy praktycznie na mej sytuacji konfliktowej w związku przedstawiłaś mi, Martulec moja droga, rzecz z perspektywy żyrafiej, to doszłam z małżonkiem do porozumienia, zatem coś w tym NVC jest. Ale on też był w nastroju ugodowym. Nie wiem, jak by to wypaliło, gdybyśmy akurat oboje kipieli.
    "Czytelnik może żyć życiem tysiąca ludzi, zanim umrze. Człowiek, który nie czyta, ma tylko jedno życie." G.R.R. Martin

Zaciekawiona
    Cytat Zamieszczone przez Nima Zobacz posta
    ja też chyba będę tu częstym gosciem...
    i ja również
    Marysia- mama Nikodema 12.04.2012 Julka 28.03.2014 i Kubusia [*23.07.2010]

Cytat Zamieszczone przez dirk Zobacz posta
    Jestem dramatycznie kiepska w czytaniu wszelkich teorii, ale wiem, że kiedy praktycznie na mej sytuacji konfliktowej w związku przedstawiłaś mi, Martulec moja droga, rzecz z perspektywy żyrafiej, to doszłam z małżonkiem do porozumienia, zatem coś w tym NVC jest. Ale on też był w nastroju ugodowym. Nie wiem, jak by to wypaliło, gdybyśmy akurat oboje kipieli.
    Jakbyście oboje kipieli to niestety ale nic się nie da, co najwyżej poprzeżywać złość
    Gluś, 09/2012

Początkująca Awatar Inna Mama
    Martulec, jestem Teraz w przelocie ale później obiecuję zaglądać i pisać. Może załóż też podforum warsztaty? Dużo tego jest (choć aktualnie wakacyjnie mniej). Albo jakiś szerszy dział typu, nie wiem, wydarzenia? Bo są audycje radiowe itp. Buziaki!

Moderator Awatar Lav
    O! super pomysł!
    Bo ja się zazwyczaj na takie wydarzenia na fejsie napotykam, jak... jest już po

!!! Chustowa mesimarjowa aukcja dla zdrowia!!!

Cytat Zamieszczone przez Inna Mama Zobacz posta
    Martulec, jestem Teraz w przelocie ale później obiecuję zaglądać i pisać. Może załóż też podforum warsztaty? Dużo tego jest (choć aktualnie wakacyjnie mniej). Albo jakiś szerszy dział typu, nie wiem, wydarzenia? Bo są audycje radiowe itp. Buziaki!
    Wątek chyba wystarczy
    Gluś, 09/2012

Początkująca Awatar Inna Mama
    To może przyklejony post? Bo wiesz, zakładam, że z czasem będzie tu sporo wątków

W lato dzieje się np. to:
    https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
    (widać po takim linku?)
    Dziecko Lasu, sierpień 2012r.

Cytat Zamieszczone przez Inna Mama Zobacz posta
    To może przyklejony post? Bo wiesz, zakładam, że z czasem będzie tu sporo wątków

W lato dzieje się np. to:
    https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
    (widać po takim linku?)
    Przyklejony jak najbardziej. Załóż a ja przykleje. Bo teraz z tel.
    Gluś, 09/2012

Chwyciła bakcyla
    Fajnie strasznie że o tym tu będzie, Ja już dawno zainteresowałam się tematem, ale bardzo pobieżnie. zamierzałam kupić książkę pana jakiegośtamberga i tyle.. w wolnej chwili (jak się znajdzie) tutaj pownikam.

Dodałam listę potrzeb i uczuć w pierwszym poście
    Gluś, 09/2012

Początkująca
    Jezu to trudne jest ...

Uprawnienia umieszczania postów