Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Wątek: Noworodek w elastyku

Zaangażowana

Noworodek w elastyku

Uprzejmie o poradę proszę - fachową i szybką

Póki co nie mogę nosić w tkanej bo ze względu na skomplikowane złamanie prawego nadgarstka nie dociągnę chusty. Pozostaje elastyk. Na stronie tuli są 2 instrukcje : jedna do 3 m- cy i druga powyżej. W tej pierwszej maluch ma schowane nóżki. tak trzeba, czy to tylko propozycja? w tkanej od początku nosi się z nóżkami na wierzchu. o co chodzi? Jak mam wiązać?

Zaangażowana Awatar kornflejka
    Ja Wkładalam Grubcia w elastyk razem z nóźkami. Korzystałam m.in. z tego filmiku
    http://youtu.be/qYdI7HH9PW0
    No ale to w poziomie dzidek jest. A w pionie to sama nie wiem,ale wydaje mi się że noworody mogą na początek elastyka mieć nóżki schowane

Edit. Średnio fachowa moja porada ale za to szybka
    Grubcio 23/12/2013
    Syrenka 29/12/2015

Zamotana na amen Awatar Mayka1981
    Nóżki na zewnątrz.

Edit - zobaczyłam tę instrukcję... - tam nie ma jak to zawiązać po prostu na końcu jest zdjecie z panelem naciągniętym na całość wiązania i ogólnym totalnym luzem wszędzie (chusta rozciagnięta na ramionach, ups...)

I jeśli można szybko:
    •Jeśli dziecko nie trzyma jeszcze sztywno główki lub śpi, należy zabezpieczyć główkę chustą, ale upewniając się, że ma wystarczająco miejsca do swobodnego oddychania.
    No nie, zdecydowanie nie polecam - nie ma potrzeby, małe V pod karkiem, na to panel z lekkim zmarszczeniem/wałkiem na karku, jak zaśnie i dla ochrony przed np wiatrem czy hałasem - pas poziomy od strony potylicy można ewentualnie naciągnąć lekko (jak główka jest w bok). Jak nosek celuje w klatkę piersiową - to niczym nie nakrywamy.

Edit - kornflejko - filmiku nie otworzę teraz, ale kołyska dla noworodka z nóżkami wewnątrz, nienoworodkom się po prostu nie mieszczą nóżki...
    W pionie na zewnątrz. Nawet jak się zmieszczą w środku
    Ostatnio edytowane przez Mayka1981 ; 17-09-2014 o 12:10
    A. 27.01.2009 B. 22.09.2010 M. 14.07.2015
    Akredytowana Doradczyni po kursie Akademii Noszenia Dzieci chustomama.pl

Zaangażowana
    Cytat Zamieszczone przez Mayka1981 Zobacz posta
    Nóżki na zewnątrz.
    o, dzięki Mayka, tak myślałam. To skąd się wzięły te wiązania z nóżkami w chuście?
    I na co zwrócić jeszcze uwagę wiążąc w elastyku?

Cytat Zamieszczone przez mmd Zobacz posta
    To skąd się wzięły te wiązania z nóżkami w chuście?
    I na co zwrócić jeszcze uwagę wiążąc w elastyku?
    Skąd się wzieły? Pewnie z potrzeby rodziców, no wiesz, "on taki malusi, wsadzę go lepiej w całości co by nóżek nie wykręcać"

W elastyku uwagę zwróć na spłaszczanie pozycji - panel poziomy jest stabilizacją całości a nie główną siłą trzymającą. Tzn on ma być jak najbardziej napięty ale nie ma powodować takiego przyciskania do rodzica - lepiej niech działają siły pasów pionowych ciagnących w górę - chociaż oczywiście tu tak naprawdę powinny trzymać trzy wastwy, a najlepiej trzymają jak przylegają do siebie i o siebie "trą".

No i na nóżki - blisko kolanka, wyżej niż pupa. Noworodki to się ładnie zazwyczaj układają i specjalnie kombinować nie trzeba z ustawianiem czegokolwiek - im dziecko starsze i cięższe tym całość moze bardziej ciążyć i się "rozjeżdżać" - ale to indywidualna sprawa, nie demonizowałabym, bo naprawdę w elastyku spokojnie można uzyskać piękną pozycję malucha imho

Edit - no i rozciagnięcie materiału - jeden pas dokładnie od kolanka do kolanka i od razu w górę, skręca na ramię noszącego dopiero pod szyją - maksymalnie przykrywa plecki, drugi tak samo, malutkie V przy karku i dopiero na to pas poziomy.
    Ostatnio edytowane przez Mayka1981 ; 17-09-2014 o 12:17

Zaangażowana
    Dziękuję

Zaangażowana Awatar kornflejka
    Fakt - jak był w pionie to miał giczałki na zewnątrz. Nie pamiętałam
    Mayka
    Grubcio 23/12/2013
    Syrenka 29/12/2015

Pasjonatka Awatar garlicgirl
    Mayka, a możesz polecić jakiś filmik instruktażowy, z którego warto skorzystać, żeby sobie przypomnieć to i owo?
    Syn 2006
    Córa 2008
    Syn 09.2014

Zamotana na amen Awatar maroussia
    mmd na innym forum była dyskusja na ten temat. Generalnie, jak napisały dziewczyny (tu i tam - po dyskusji) - nóżki na zewnątrz.

Jak kupowałam chustę - elastik, to od razu przeszłam instruktaż motania i wróciłam do domu już z małą (ok. 2 tyg.) w chuście. Miałam zwracać uwagę, żeby nóżki były ułożone w pozycji żabki i podwijać pod nie panel dla podtrzymania nóżek. Nie pamiętam do kiedy miałam tak nosić, chyba do końca 3 mż. Nosiłam chyba jeszcze z miesiąc w ten sposób, bo małej było cieplej. Później już nóżki nie mieściły się i mała zaczęła nimi majtać.

TU w poście z 27.I.2012 jest nt. chusty elastycznej. Iza B-K neguje ją m.in. z uwagi na złe odwiedzenie nóżek, sprężynowanie. Dlatego u noworodka panel ma za zadanie utrzymywać nóżki we właściwej pozycji.
    mój skarb Mimi '12.07.12

Cytat Zamieszczone przez garlicgirl Zobacz posta
    Mayka, a możesz polecić jakiś filmik instruktażowy, z którego warto skorzystać, żeby sobie przypomnieć to i owo?
    Z filmikami mam problem, bo nic mi się nigdy nie podoba mogę poszperać wieczorem...
    Jendrulino miało fajną instrukcję zdjęciową, ale firma już chyba nie istnieje
    Chustomania ma ok - ale tu faktyczne widać zbyt szerokie ułożenie nóżek - to lalka, co się rządzi swoimi prawami, ale i tak jest zdecydowanie za szeroko - niemniej reszta jest ok.
    http://www.chustomania.pl/online/chu...ste_elastyczna

Cytat Zamieszczone przez maroussia Zobacz posta
    Jak kupowałam chustę - elastik, to od razu przeszłam instruktaż motania i wróciłam do domu już z małą (ok. 2 tyg.) w chuście. Miałam zwracać uwagę, żeby nóżki były ułożone w pozycji żabki i podwijać pod nie panel dla podtrzymania nóżek. Nie pamiętam do kiedy miałam tak nosić, chyba do końca 3 mż. Nosiłam chyba jeszcze z miesiąc w ten sposób, bo małej było cieplej. Później już nóżki nie mieściły się i mała zaczęła nimi majtać.
    Osobiście nie widzę specjalnie zalet i co by to mogło dawać - zwłaszcza przy noworodku, ale i nie widzę przeciwwskazać specjalnie - zwłaszcza przy noworodku
    Tzn nie ma potrzeby - ale i szkody to nie wyrządzi (tak sobie szybko myślę, musiałabym przetestować ale pamiętam, że pierwszy raz lat temu pięć też dałam za pierwszym razem panel na nóżki...).

Moim zdaniem doniesienia o zbyt dużym odwiedzeniu i sprężynowaniu są przesadzone - ok, przy dzieciach 6-7kg plus faktycznie, zaczyna całość pracować i sprężynować - niemniej bardziej to wpływa na noszącego i jego kręgosłup noż noszonego. I najczęściej jest sygnałem do przeniesienia się na tkaną, o ile wcześniej ktoś tego nie zrobił. Ale znam przypadek mamy noszącej dziewięciomiesięczniaczkę w elastyku, bo taką miała możliwość i potrzebę.

Jeżeli zaś chodzi o ułożenie nóżek i całą pozycję dziecka - jak dla mnie pozycja malucha w chuście jest wypadkową wielkości, ciężaru, proporcji ciała malucha, jego ewentualnych problemów lub nie (napięcie mięśniowe, symetria), nastawienia do chusty i rodzaju chusty oraz umiejętności i pewności siebie rodzica. Mechanicznie rzecz biorąc faktycznie - najkorzystniej byłoby nosić w prawidłowo zawiązanym kangurku. Ale noszenie w chuście to dla mnie coś wiecej niż strzałki sił i kąty nóżek. W idealnej sytuacji rodzic powinien sobie kupić (pożyczyć, w każdym razie - przetestować) kilka chust, przetestować kilka wiązań i wtedy zdecydować w jakiej chuście i w jakim wiązaniu i on i maluch ma najlepiej - fizjologicznie i emocjonalnie.

Muszę przejrzeć swoje zdjecia chociaż zdaje się nie mam dobrych i nie mam niestety noworodka na stanie do demonstracji a lale mam jednakowoż duże, dlatego chętnie zobaczę Wasze zdjęcia w elastyku - jak wychodzi. W prawidłowo zawiązanej chuście - wszystko powinno być ok takze jeżeli chodzi o strzałki i kąty

chętnie zobaczę Wasze zdjęcia w elastyku - jak wychodzi. W prawidłowo zawiązanej chuście - wszystko powinno być ok takze jeżeli chodzi o strzałki i kąty
    Tak zamotano mnie przy zakupie chusty (z nóżkami schowanymi). Mała miała 6 tyg.:
    Ostatnio edytowane przez maroussia ; 18-09-2014 o 22:41
    mój skarb Mimi '12.07.12

Wpadła po uszy
    Wspomnę jesszcze o pouchu i kółkowej. Jeśli chodzi o tą drugą może akurat będzie można dociągać zdrową ręką?

Cytat Zamieszczone przez maroussia Zobacz posta
    Tak zamotano mnie przy zakupie chusty (z nóżkami schowanymi). Mała miała 6 tyg.:
    Hmmm, wydawało mi się, że odpowiadałam...
    Marousiu - pomijając jak cudne są zawsze takie maluszki zamotane i dziękuję za fotkę - to poza efektem grzewczym nie widzę, żeby panel poziomy cokolwiek zmieniał w ułożeniu nóżek.
    Czułaś różnicę albo widziałaś zmianę w pozycji małej? Czy tylko technicznie tak było prościej?
    Cytat Zamieszczone przez Wiewiórka Zobacz posta
    Wspomnę jesszcze o pouchu i kółkowej. Jeśli chodzi o tą drugą może akurat będzie można dociągać zdrową ręką?
    Pouch do pionu moim zdaniem się dla noworodka nie nadaje, za mała możliwość regulacji na całej powierzchni chusty - no chyba, że kołyska?

Kółkowa (w pionie) jeszcze mogłaby dać radę, ale tu dużo zależy od gabarytów malucha i umiejętności mamy, doświadczenie z noszenia starszaka, w "czuciu" chusty na pewno pomogłoby ocenić sytuację lepiej. Jest to jakaś opcja, zwłaszcza w tym przypadku, ale najlepiej zawsze przetestować na konkretnym egzemplarzu, jak wychodzi...

Marousiu - pomijając jak cudne są zawsze takie maluszki zamotane i dziękuję za fotkę - to poza efektem grzewczym nie widzę, żeby panel poziomy cokolwiek zmieniał w ułożeniu nóżek.
    Czułaś różnicę albo widziałaś zmianę w pozycji małej? Czy tylko technicznie tak było prościej?
    Moja mała ważyła niecałe 3 kg po wyjściu ze szpitala. Miałam nową, jeszcze nie złamaną chustę i trudno było mi ją zamotać w nią. Bałam się, że nóżki jej za bardzo ścisnę. Dlatego w końcu kupiłam elastyka - sprawdził się w domu, w nocy i na szybkie wyjścia zimą do parku na druga stronę ulicy.
    Tak mnie zamotano, tak było w instrukcji (prosiłaś o zdjęcie, to masz). Na początku, mała i tak była jeszcze skulona, z podkurczonymi nóżkami. Teraz, jak już mam wiedzę i przeglądałam zdjęcia, na których była mała w elastyku, to wiem, że takie ułożenie panela nie ma żadnego sensu, nic nie daje. Lepiej jest, gdy nóżki maluchowi swobodnie "dyndają", a nie są unieruchomione panelem.
    Ostatnio edytowane przez maroussia ; 22-09-2014 o 23:41
    mój skarb Mimi '12.07.12

Uprawnienia umieszczania postów