Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17

Wątek: Biblioteczka

Moderator Awatar pszczoła

Bliskościowe książki

Wiem, że w dziale NVC jest taki wątek, ale jednak tu literatura trochę się różni - choć NVC jest narzędziem AP
    Wrzucam na początek to, co wydaje mi się najważniejsze. Uzupełnić można zawsze - i Was też o to proszę
    Oczywiście Mazlish i Faber - wszystko, a zwłaszcza "Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci"
    Thomas Gordon, "Wychowanie bez porażek"
    Margot Sunderland "Mądrzy rodzice"
    J. Juul "Nie z miłości" - to koniecznie, "Życie w rodzinie" - cudowne, takie oczywiste i odkrywcze zarazem; dla wytrwałych "Twoje kompetentne dziecko" - reszta wg uznania
    Cohen "Rodzicielstwo przez zabawę".
    Gerhard "Znaczenie miłości"
    "Zasypianie bez płaczu" Searsów
    A. Kohn "Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe"
    "Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat" - warto nie trzymać się tej książki ściśle i generalnie sporo mysleć samodzielnie w trakcie jej czytania - jednak uspokaja, że z naszymi dziećmi wszystko w porządku
    E.Kirkilionis "Więź daje siłę" - sporo o 1 rż dziecka i znaczeniu więzi
    "Moje dziecko nie chce jeść" C. Gonzales KONIECZNIE!!!! Bez względu na ap, nvc i inne frakcje. Tę książkę powinni rozdawać na porodówkach. A przede wszystkim studentom medycyny, zwłaszcza zastanawiającym się nad pediatrią
    A wszystko zaczęło się od J. Liedloff i jej "W głębi kontinuum"

Dla wybitnie dociekliwych - "Rozwój umysłu. Jak stajemy się tym, kim jesteśmy" D. Siegel. Czytam tę książkę już piąty miesiąc chyba. Trudna, naukowa, choć ta nauka podana jest w możliwie jak najbardziej przystępny sposób - a jednocześnie nie pozostawia złudzeń co do znaczenia empatycznej komunikacji w życiu każdego człowieka. W prawidłowym rozwoju każdego człowieka.
    Ostatnio edytowane przez pszczoła ; 05-07-2014 o 08:52

Chwyciła bakcyla
    W głębi kontinuum - Jean Liedloff -zawsze

Zaciekawiona
    Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. - czy jest to książka w duchu RB ?

Nie czytałam. A Ty masz wątpliwości, czy pytasz tak asekuracyjnie?

Pasjonatka Awatar Ronja
    Bardzo chciałam coś dodać, ale wszystkich znanych mi autorów wymieniłaś plus kilka książek, których nie czytałam jeszcze.
    A gdybym chciała polecić jakąś jedną pozycję pani w żłobku (gdyby doszło do takiej rozmowy na zebraniu) to co byś wybrała? "Wychowanie bez kar i nagród"? Zakładając, że rozmawiam z osobą, która skłania się raczej ku metodom behawioralnym...

Ronja, nie wiem. A chcialabyś jej cos polecić, żeby...? Przestała karać?

Pasjonatka Awatar Ronja
    Hmm... Zdarzają się w tym żłobku dziwne pomysły, np. kara polegająca na tym, że dziecko przez 2 minuty siedzi z panią na pufie a potem ma powiedzieć "przepraszam" No i pochwały i symboliczne nagrody. To są mili, ciepli ludzie, chciałabym spróbować im trochę otworzyć oczy

No to można polecić.
    Ja tak prywatnie to nie szaleję za Kohnem, tzn. merytorycznie jak najbardziej, ale mam wrażenie, że czasem zadziera nosa.
    Gonzales jest hardy i zaczepny, ale nie wywyższa się - no ja go tak nie odbieram. A Kohn jest dla mnie taki trochę wyżej niż reszta.

I to powoduje, że mam opory w polecaniu go osobom, ktore nie znają podejścia bez kar zupełnie.

Zaciekawiona
    Cytat Zamieszczone przez pszczoła Zobacz posta
    Nie czytałam. A Ty masz wątpliwości, czy pytasz tak asekuracyjnie?
    Nie czytałam, zastanawiałam się nad kupnem, tytuł chwyta.

W temacie - czytam "Kiedy złość rani. Jak uciszyc wewnętrzne burze" - nie skończyłam jeszcze, ale jest konkretna i podoba mi się.

Moderator Awatar mist
    A książka "Siłowanki"? Dla dzieci w jakim mniej więcej wieku będzie się nadawac?

Wpadła po uszy Awatar jul
    osobiście Liedloff dawałabym bardzo ostrożnie, raczej jako tekst źródłowy niż książkę AP samą w sobie, trochę jako manifest, jest dość ideologiczna (zrozumiałe, jeśli się weźmie poprawkę na czasy, kiedy była pisana) - momentami nieco naciągana i przejaskrawiająca, antagonizująca - mnie i moje bliskie koleżanki książka raczej zniecierpliwiła i zezłościła, zwłaszcza że wcześniej (czytałam ją niedługo po ukazaniu się jej, a więc już dość dawno temu) spotykałam tylko pełne zachwytu opinie. Mocno się zdziwiłam, że Mamania puściła to na pierwszy ogień.
    Jasiek - córka najpierwsza (I 2009) - syn średni (VIII 2010) - syn mniejszy (II 2013)

Moderator Awatar Amparo
    Wyszła nowa książka Cohen o tym, jak radzić sobie z lękami u dzieci - "Nie strach się bać". Dzisiaj wyciągnęłam z paczkomatu i przeczytałam na razie kilka stron, ale zapowiada się obiecująco.

I widzę, że nie ma na liście "Dialogu zamiast kar" Żuczkowskiej - mnie się bardzo podobała.
    Bartek, 3.04.2009

Wpadła po uszy Awatar Albertyna
    Mamania wydała "Księgę wymagającego dziecka" Searsów.
    Jeszcze nie czytałam, ale wziąwszy pod uwagę autorów nie wątpię, że będzie AP.
    Doradca Noszenia ClauWi, zamotana na punkcie chust eko-Mama Niuni-wegedzieciaka, tolerancyjna wegetarianka

Zamotana na amen Awatar ita
    Cytat Zamieszczone przez Albertyna Zobacz posta
    Mamania wydała "Księgę wymagającego dziecka" Searsów.
    Jeszcze nie czytałam, ale wziąwszy pod uwagę autorów nie wątpię, że będzie AP.
    Czy ktoś czytał? Potrzebuję inf. czy są tam informacje przydatne dla rodziców dzieci 2+.
    inaczej: franada

mąż 06.09 córka 01.13

Wpadła po uszy Awatar Albertyna
    Cytat Zamieszczone przez ita Zobacz posta
    Czy ktoś czytał? Potrzebuję inf. czy są tam informacje przydatne dla rodziców dzieci 2+.
    Odpowiadam ze spooorym opóźnieniem, bo ostatnio mało mnie tu, ale IMO- przyda się, ale więcej jest o maluszkach.
    Doradca Noszenia ClauWi, zamotana na punkcie chust eko-Mama Niuni-wegedzieciaka, tolerancyjna wegetarianka

Moderator Awatar ania
    Co byście poleciły dla rodziców dzieci w wieku 2 lata + 3 miesiące? Starsza wkracza im w bunt dwulatka, obecność trudnego niemowlaka nie pomaga. Faber i Mazlisch moim zdaniem bardziej nadają się dla rodziców dzieci 3+ (takich, żeby się dało z nimi pogadać). Może Cohen i Rodzicielstwo przez zabawę?
    ['] 07.2008
    Dotka 06.2010
    Agutka 07.2013
    Katka 08.2017

Uprawnienia umieszczania postów