Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Pozytywny wątek "Co NVC dało mi dziś?"

 1. #1
  Zaangażowana Awatar eklerka
  Dołączył
  Sep 2014
  Postów
  383

  Pozytywny wątek "Co NVC dało mi dziś?"

  To będzie wątek z konkretami. Piszemy, co przeczytaliśmy/usłyszeliśmy/dowiedzieliśmy się z jakiś warsztatów/kursów, a potem jak to się sprawdziło u nas.

  Przeczytałam:
  Cytat Zamieszczone przez Książka ''Wdzięczność. Najtańszy bilet do szczęścia.'' Liv Larsson
  ...wyrażanie uznania uświadamia ludziom tkwiący w nich potencjał przysłużenia się innym. Uwielbiamy to robić (choć czasem zapominamy, jak możemy to robić i jaką czerpiemy z tego radość). Zasada ta dominuje w wielu rożnych kulturach, w których zrozumiano, iż karanie nie jest najlepszym sposobem na uświadomienie komuś, ze swoim czynem skrzywdził innych. Przeciwnie w kulturach tych uważa się, ze jeśli ktoś dopuścił się złego czynu, uczynił to ponieważ utracił więź z tym, co stanowi o jego człowieczeństwie, a mianowicie z chęcią przysłużenia się sobie i innym. Kara nie pomoże mu w odzyskaniu tej więzi. Nie przywoła wspomnień o tych momentach, w których przysłużył się innym, i najprawdopodobniej zniechęci go do przysługiwania się innym w przyszłości.

  W tym życiu nie dokonujemy rzeczy wielkich, mrzemy za to w rzeczy małe wkładać wiele miłości.
  Matka Teresa
  Mąż 2 razy "niechcący" ubrał mi płaszcz. 1 raz, bo śpieszyliśmy się z 1 Wigilii na drugą. Drugi raz, bo nie chciał aby jego mama skomentowała, że tego nie zrobił, a ściągał mi płaszcz z wieszaka. Potem w samochodzie na usta cisnęło mi się, że kiedyś sam z siebie zawsze ubierał mi płaszcz, ze teraz już o mnie nie myśli, nie zależy mu tak, jak kiedyś...
  Ale ponieważ czytam książkę o wdzięczności. Powiedziałam tylko, jak wielką przyjemność mi sprawa ubieraniem mi płaszcza, o radości, bliskości, bezpieczeństwie. Tak jakoś świątecznie się zrobiło i ... chciałam się podzielić.

 2. #2
  Zaangażowana Awatar eklerka
  Dołączył
  Sep 2014
  Postów
  383
  Naprawde nikt nic? Studiujecie NVC i się nie przydaje, czy tak "chomikujecie" dla siebie?

 3. #3
  Zaangażowana
  Dołączył
  Jun 2014
  Postów
  563
  Nie każdy tutaj studiuje NVC ;-)
  Kubik 2011, Franciś 2013, Tomcio 2015, Leo 2017.

 4. #4
  Zaangażowana Awatar eklerka
  Dołączył
  Sep 2014
  Postów
  383
  Cytat Zamieszczone przez Nympha Zobacz posta
  Nie każdy tutaj studiuje NVC ;-)
  Ale ktoś być może tak. Jestem po kilkilkugodzinnym kursie i 3 książkach, więc za osobę znającą NVC jeszcze się nie uważam i chciałabym czerpać wiedzę od innych.

  Raz już założyłam taki wątek i został skasowany na moją prośbę z uwagi na małe zainteresowanie, ale moderatorka poprosiła mnie, abym kiedyś założyła go znowu i uzbroiładnie się w cierpliwość, bo chcemy aby ten dział się rozkrecił.
  Mi bardzo zależy

  Na codzień nie gadam 4-krokowym modelem, ale staram się nie oceniać i odwoływać do faktów (opisywać, co widzę). Pisząc to myślałam o relacji z mężem, ale z dziećmi tez się przydaje. Wbrew pozorom nazwanie uczuć dziecka i krótka rozmowa zajmuje mi 3 x mniej czasu niż "przywołanie do porządku" tradycyjna metodą (np. wydaniem polecenia i oczekiwaniem).

  Jak sobie przypomnę jakieś konkretyne przyklady to napiszę. Ucieszyłabym się gdyby ktoś jeszcze chciał się podzielić lub miał konstruktywne uwagi.

 5. #5

 6. #6
  Moderator Awatar Martulec
  Dołączył
  Jun 2014
  Lokalizacja
  Warszawa
  Postów
  1 222
  Cieszę się że wątek wrócił - w Święta pewnie każdy siedział pod choinką, ale mam nadzieję zaraz tutaj się zrobi większy ruch.

  Na co dzień tez nie mówię jakoś specjalnie metodą 4 kroków, raczej dopasowuję komunikat do sytuacji i odbiorcy. Czasem, jak jest dobry kontakt to wystarczy sama prośba.

  A co na dzisiaj... aż się musiałam skupić, bo nie moge sobie przypomnieć jakiejś jednostkowej sytuacji z dnia dzisiejszego - tak ogólnie, większą mam radość z życia
  Gluś, 09/2012

 7. #7
  Moderator Awatar Martulec
  Dołączył
  Jun 2014
  Lokalizacja
  Warszawa
  Postów
  1 222
  ej no, kobiety, naprawdę nic Wam NVC nie daje?
  Gluś, 09/2012

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •