Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: NVC intuicyjne

Moderator Awatar Martulec

NVC intuicyjne

Wiele osób deklaruje ostatnio: ja nie jestem NVC. I co to właściwie znaczy?
    Mam takie poczucie, że wiele osób ma wrażenie że NVC jest mówieniem regułkami, tymczasem okazuje się że jest bardzo intuicyjne.
    Na jednym pierwszym warsztacie miałyśmy takie ćwiczenie:
    wypisz jak chciałabyś np.: usłyszeć od szefa, że źle zrobiłaś zadanie

Okazało się, że wszystko co wypisałyśmy doskonale wpasowuje się w nurt NVC, czyli że intuicyjnie chce się usłyszeć komunikat (zwłaszcza taki mniej przyjemny) w empatyczny sposób.

Czyli że do bycia NVC starczy intuicja i trochę wrażliwości.
    Co o tym sądzicie?
    Gluś, 09/2012

Zamotana na amen Awatar ita
    Dla mnie NVC jest trochę jak RB i wiele praktyk z nim związanych. To są rzeczy, które ludzie świadomi, refleksyjni, empatyczni robią intuicyjnie, a ktoś to zebrał i nazwał. Do NVC zniechęca mnie psychologiczne i amerykańskie podłoże - jedno i drugie rzadko do mnie przemawia.
    inaczej: franada

mąż 06.09 córka 01.13

a możesz rozwinąć co rozumiesz przez psychologiczne podłoże?
    Gluś, 09/2012

Zamotana na amen Awatar ita
    Cytat Zamieszczone przez Martulec Zobacz posta
    a możesz rozwinąć co rozumiesz przez psychologiczne podłoże?
    Ale jest 00:17
    Że takie kluchowate rozwodzenie się nad sobą, przesadne interpretowanie i doszukiwanie się czegoś, czego nie ma
    Upraszczając na maksa.
    Próba stworzenia sztucznych ram do rzeczywistości, która się w te ramy nie mieści.
    Ale to jest wrażenie, a nie ugruntowana opinia, bo nvc znam bardzo pobieżnie.

A Juul to nvc? Bo tak brzmi,a się chyba jednak od niego ciut dystansuje.
    inaczej: franada

mąż 06.09 córka 01.13

Acha - rozumiem już co miałaś na myśli.
    Bo dla mnie okreslenie "psychologiczne podłoże" ma troszkę inne znaczenie i nie kojarzy mi się źle. Ale fakt że przy takiej interpretacji jaką podajesz to się może źle kojarzyć
    I myślę że nie tylko Tobie - dlatego chciałam obalić mit o sztuczności NVC i pokazać że jest intuicyjne i "z życia wzięte".

A Juul nie jest typowym przedstawicielem NVC,
    aczkolwiek podstawa czyli szacunek do dziecka jak do drugiego równorzędnego człowieka sa wspólne. A ów szacunek już i u Korczaka występuje (czyli nim ktoś NVC ujął w ramy)
    Ostatnio edytowane przez Martulec ; 20-03-2015 o 07:37
    Gluś, 09/2012

Zaangażowana Awatar Bialawanilia
    NVC może być intuicyjne, ale nie każdy intuicyjnie je stosuje. Jak czytam wypowiedzi osób stosujących zasady NVC to wyglądają one czasem dla mnie dziwnie i nienaturalnie, takie konieczne wypowiedzenie się schematem. Nie przytoczę konkretów, bo nie chce mi się szukać.
    Myszon 2012, Myszka 2014, Myszunia 2016

Cytat Zamieszczone przez Bialawanilia Zobacz posta
    NVC może być intuicyjne, ale nie każdy intuicyjnie je stosuje. Jak czytam wypowiedzi osób stosujących zasady NVC to wyglądają one czasem dla mnie dziwnie i nienaturalnie, takie konieczne wypowiedzenie się schematem. Nie przytoczę konkretów, bo nie chce mi się szukać.
    Myślę ze to dlatego że początkowo bardzo trudno może być zmienić swój sposób dotychczasowej komunikacji i trzeba poćwiczyć
    Gluś, 09/2012

Uprawnienia umieszczania postów