Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Wątek: O obowiązkach (powinnościach?) m.in. posłuszeństwa i szacunku...

Zamotana na amen Awatar Mayka1981

O obowiązkach (powinnościach?) m.in. posłuszeństwa i szacunku...

W szkole mojego syna przy jego klasie wiszą tablice z obowiązkami dziecka, takie dokładnie jak tu: http://www.szkola-marzen.pl/obowiazk...taw-20-plansz/

Pomijając ich wartość artystyczną i dylematy związane z poprawną polszczyzną - dwie mnie głębiej zastanowiły, mianowicie:

"Mam obowiązek posłuszeństwa wobec rodziców i nauczycieli" i "mam obowiązek szanować innych".

I jeszcze może obowiązek integracji z niepełnosprawnymi i pomagania rodzicom (trochę w nawiązaniu do wątku o samoobsłudze).

Nie do końca sama wiem z czym mam problem, chyba z definicją obowiązku...

Czy wg was bycie posłusznym czy szanowanie innych podpadają pod kategorię obowiązku?

Dla mnie obowiązek powinien się wiązać z czynnością - typu: moim obowiązkiem jest podlewanie kwiatów.
    Ale już szeroko pojęte szanowanie zieleni obowiązkiem przecież nie jest, raczej no nie wiem... dobrym wychowaniem?
    Coś tu mi się gryzie...
    A. 27.01.2009 B. 22.09.2010 M. 14.07.2015
    Akredytowana Doradczyni po kursie Akademii Noszenia Dzieci chustomama.pl

Wpadła po uszy Awatar Iwanna.T
    Zestaw 20 kolorowych plansz formatu A3 (297mm x 420mm) to materiał służący do obrazowego pokazania dzieciom ich obowiązków. Duże i czytelne scenki doskonale ilustrują problem i pomagają zrozumieć znaczenie i zakres tego ważnego zagadnienia.
    Zestaw zawiera następujące plansze oraz poręczną teczkę umożliwiającą łatwe ich przenoszenie:
    Mam obowiązek nauki
    Mam obowiązek posłuszeństwa rodzicom i nauczycielom
    Mam obowiązek przestrzegać zasad dobrego wychowania
    Mam obowiązek pomagać innym
    Mam obowiązek dbać o higienę i wygląd
    Mam obowiązek dbać o zdrowie
    Mam obowiązek przestrzegać zasad bezpieczeństwa
    Mam obowiązek szanować własność innych
    Mam obowiązek pomagać rodzicom
    Mam obowiązek szanować innych
    Mam obowiązek być punktualnym
    Mam obowiązek dbać o estetykę otoczenia
    Mam obowiązek dbać o przyrodę
    Mam obowiązek przeciwdziałać przemocy
    Mam obowiązek opieki nad swoimi zwierzętami
    Mam obowiązek szanować pracę innych
    Mam obowiązek przestrzegać zasad kultury
    Mam obowiązek integracji z osobami niepełnosprawnymi
    Mam obowiązek aktywnie uczestniczyć w zajęciach
    Mam obowiązek godnie reprezentować szkołę
    rzuciłam pobieżnie okiem na te dyrdymały.
    Z jednej strony, to rzeczy, które chcielibyśmy, żeby dzieci robiły, z drugiej - spis pobożnych życzeń szkoły.
    Już nie mówiąc o psychologii, która wszelkie "muszę" każe zmieniać na "chcę" i "wolno mi"...
    asinus asino pulcherrimus

Zamotana na amen
    Straszne.

Moderator Awatar Agulinka
    Absolutnie na nie jestem. Okropne. Obowiązków się z założenia nie lubi zazwyczaj. Aż mam ciary.
    mama Marty (10.2011), Miriam (12.2014) i Elżbiety (11.2016)

Zamotana na amen
    Od dawien dawna byly prawa I obowiazki ucznia. Chyba po prostu poszli tym tokiem, kto chce miec prawa, musi tez miec obowiazki. Tak sobie mysle.
    Daniel Ikenna 30.05.2010, Obinna Samuel 18.11.2011, Celestin Ejike 01.08.2014

Moderator
    Sponsor Chustozlotu 2015
    Awatar Pati
    Jak słyszę "masz obowiązek" to od razu zapala mi się lampka "a właśnie, że nie mam"
    Rzeczywiście lepiej iść w kierunku odpowiedniej kultury niż musu czegoś robienia.
    Patrycja - mama Damiana 08.08.08, Hanny 04.12.09, Emilii 01.03.14
    Chcesz - znajdziesz sposób, nie chcesz - znajdziesz powód

Pasjonatka
    Sponsor Chustozlotu 2015
    Awatar baryłka
    dziwię się że Wam się nie podoba przecież to robicie na co dzień
    można ubarwiać formy, zmieniać muszę na chcę i inne abrakadabra jednak w ostatecznym efekcie stosujemy się do tego i oczekujemy tego od naszych dzieci
    przynajmniej połowę

Moderator Awatar Agulinka
    W formie tkwi sedno!
    mama Marty (10.2011), Miriam (12.2014) i Elżbiety (11.2016)

Wpadła po uszy
    Nienawidzę sformułowania "masz obowiązek". I tak uczę dzieci, by wykonywane czynności nie były z obowiązku, tylko z wyboru i woli. Uczę, by szanowali starszych, ale takich, którzy na ten szacunek zasługują. Nie ma u mnie w domu obowiązków, są czynności wykonywane przez wszystkich i są przypisane dla poszczególnych osób. Jeśli proszę o wykonanie czegoś, w chwili gdy dziecko jest w pobliżu i jest wolne, ono to robi przez szacunek dla mnie, tak jak ja spełniam w miarę możliwości jego prośby. Tłumaczę, że w domu pracuję dla nich, nie dlatego, że muszę, tylko dlatego, że ich kocham i oni robiąc coś robią z tego powodu. I to działa.
    Obowiązek to coś, co trzeba wykonać choćby się "waliło i paliło", dlatego nie działa, bo w tym jest przymus.
    Powyższa lista jest straszna. Wolałabym, by moje dziecko naturalnie bawiło się z niepełnosprawnymi a nie z obowiązku integrowało, by szanowało tych, którzy na szacunek zasługują, bo szanując wszystkich nie szanuje samo siebie. A rozwalił mnie obowiązek przeciwdziałania przemocy. To może więcej szkód wyrzązić. Okropne, nieprzemyślane i zniechęcające hasła.

moderator zlot 2015
    Sponsor Chustozlotu 2015
    Awatar MASZ
    Mój relatywizm nie pozwala mi przyjąć takiej formy. Moje dziecko nie będzie miało żadnych obowiązków tak jak ja ich nie mam. Te tablice to zło w czystej postaci.
    Mamy możliwości, podejmujemy działania zgodnie bądź niezgodnie z oczekiwaniami innych ponosząc oczywiście odpowiedzialność za własne wybory.
    Tego powinna uczyć szkoła, a nie narzucać obowiązki. Dziecko ma ustawowy obowiązek szkolny. To znaczy, że musi do szkoły chodzić ale już wcale nie musi się uczyć być posłuszne, pomocne czy punktualne. To pobożne życzenia.
    I jak definiować estetykę otoczenia czy zasady kultury? To jest płynne.

Szkoła jest bezpiecznym miejscem w którym młody człowiek może praktycznie bezkarnie eksperymentować, popełniać błędy, uczyć się na nich. A nie maszyną pełną zniewolonych trybików.

Zaangażowana Awatar hanti
    Zdecydowanie forma jest tu problemem.

Pasjonatka Awatar martyna
    zgadzam się co do formy
    jak przeczytałam to mi się bunt włączył taki hitlerowski ton...brryy

Zaangażowana
    w naszej szkole w statusie jest zapisane, ze uczen ma obowiazek okazywac szacunek nauczycielom swoim zachowaniem, I w nawiasie sprecyzowane: postawa ciala, mimika, gesty, ton glosu.
    ale w druga strone to juz nikomu nie przyszlo do glowy tak precyzowac. w sensie szacunku do ucznia.
    Twoja tablica I tym podobne w wiekszosci szkol to wyraz idei, ze szkola ma formowac czlowieka do jednego wzorca, bez jego wyboru I chcenia.

Zamotana na amen
    Cytat Zamieszczone przez isia77 Zobacz posta
    Twoja tablica I tym podobne w wiekszosci szkol to wyraz idei, ze szkola ma formowac czlowieka do jednego wzorca, bez jego wyboru I chcenia.
    Nie ma nic zlego w dobrych obyczajach, bo do tego to sie sprowadza. Tylko forma tragiczna.

Uprawnienia umieszczania postów